У чому різниця між ароматичною та ефірною олією?

Ароматична олія й ефірна олія – звучать як синоніми та навіть багато в чому схожі – вони мають характерний запах, широко використовуються в косметології та медицині, але по суті це різні речі. Отже, в чому ж відмінність?

Ефірна олія – ​​це 100% натуральний продукт, який отримують з рослин. Щоб добути таку олію, потрібно вичавити її з коренів, стебел, листя, пелюсток, насіння або кори, або ж перегнати через водяну пару. Оскільки олії максимально натуральні, запах у них різкий, а на смак вони нагадують рослину, з якої їх добули.

Ароматична олія – продукт, одержуваний в лабораторних умовах на основі одного з компонентів ефірів. Його виділяють хімічним шляхом, змішують з рослинним жиром, з якого попередньо прибрали запах, а потім аромат штучно насичують.

Ефірна олія можна добути тільки з певної групи рослин – ефіроносів. У світі їх близько 80 тисяч, але промислове значення мають тільки близько 200 рослин. Таким чином ефірної олії банана, ківі або полуниці просто не існує, проте можна знайти аромаолію з синтетичним полуничним запахом. Якщо говорити саме про фруктові ефірні олії, то тут можуть бути тільки цитрусові. Речовини першої групи хоч і називаються оліями, але жирних плям від них не буває, оскільки вже при кімнатній температурі вони випаровуються, залишаючи тільки запах. Ароматичні олії за текстурою маслянисті й жирні, тому можуть залишати плями на одязі.

Ще одна відмінність цих олій в ефекті. Так ефірні олії застосовуються в парфумерній та косметичній індустрії, використовуються як спеції, а також у виробництві фармацевтичної продукції. Їх включають до складу розчинів для інгаляцій, лікувальних мазей і кремів завдяки протизапальним і антибактеріальним властивостям. Ароматичні ж, через спосіб виготовлення, начисто позбавлені корисних властивостей. Тому вони й отримали назву «ароматичні», що їх головне завдання – давати аромат, насичувати їм приміщення.

З яких компонентів і в яких пропорціях складаються ефірні олії ТМ «Ароматика»? Чому вони не вказані на етикетках і в анотаціях?

Всі наші ефірні олії 100% натуральні та нерозбавлені, тобто повністю складаються з олій без домішок. Але згідно з європейським регламентом маркування ефірних олій виробникам необов'язково розписувати на етикетці докладні складові ефірних олій, а лише досить вказати їх назву згідно з міжнародним класифікатором. Саме тому на наших упаковках вказується лише назва ефірної олії тієї чи іншої рослини в форматі системи INCI – міжнародної системи позначення інгредієнтів косметичних засобів, і ця ж назва продубльована російською та українською мовами.

Уже більш детальний аналіз натуральної олії на елементи ми не визначаємо, позаяк до складу тієї чи іншої ефірної олії може входити від 100 до 500 компонентів або органічних хімічних сполук. Такий склад визначається спеціальними розробленими методиками на дорогих електронних хроматографах.

Крім того, точний компонентний склад певної ефірної олії вельми непостійний в залежності від різних факторів – місця і погодних умов зростання рослини, її хемотипу, часу збору, умов зберігання, способів отримання. Якщо було багато дощів – олія одна за складом, а якщо в регіоні природного зростання сировини була посуха, то кількісний склад компонентів буде іншим. Тому склад будь-якої олії від партії до партії буде відрізнятися.

Олії ми фасуємо і поставляємо на підставі сертифікату якості європейського постачальника. Також у нас є всі висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи щодо безпечності застосування цих олій у косметичних цілях.

На ефірних оліях ТМ «Ароматика» написано, що вони 100% натуральні, але в описі можуть бути розписані компоненти, наприклад, м'ята перцева містить ментол, гераніол, цитраль і т.п. Це природні елементи самих олій або речовини, які використовуються у виробництві ефірів?

Ефірні олії – це органічні сполуки з численним вмістом компонентів, що складаються з терпенів, спиртів, альдегідів, кетонів і вуглеводнів, які виробляють ефіроолійні рослини. Хімічні компоненти ефірних олій містять вуглець, водень і кисень. Всього їх виділено понад 500 органічних речовин. Так в ефірній олії троянди міститься більше ніж 300 таких речовин, а в олії гіркого апельсина – понад 500! У хімічній промисловості деякі з цих речовин можна отримати шляхом хімічного синтезу, але більшість з них не синтезують, а отримують шляхом виділення саме з ефірних олій. І якщо якась речовина у чистому вигляді може завдати серйозної шкоди, то при правильному використанні ефірної олії з вмістом цієї речовини ми отримуємо дієвий результат.

Найцінніші та дієві хімічні компоненти можуть зазначатися в описі до олії. Однак точний хімічний склад певної ефірної олії вельми непостійний у звязку з різними факторами – місце зростання рослини, час її збору, умови зберігання, способи отримання. Якщо було багато дощів – олія одна за складом, а якщо в регіоні природного зростання сировини була посуха, то кількісний склад компонентів буде іншим.

Фірма «Ароматика» поставляє 100% натуральні ефірні олії (в які не додавали та не видаляли ніяких речовин), більшість з яких закуплено в Німеччині, тому вони відповідають всім європейським стандартам. Крім того, ефірні олії від компанії «Ароматика» мають оптимальне співвідношення «ціна-якість».

Як зберігати ефірні олії ТМ «Ароматика»?

Майже всі ефірні олії чутливі до впливу температури, світла і повітря. Ефірні олії ТМ «Ароматика» слід зберігати в щільно закупорених флаконах з темного скла при температурі не вище +25 °С, в недоступному для дітей місці. При цьому потрібно уникати потрапляння на олію прямого сонячного проміння, оскільки ультрафіолетові промені приводять до найбільшого пошкодження складових олії.

Слід враховувати, що деякі аромаолії (наприклад, мірри, ладану) при низьких температурах тверднуть. Однак ефірні олії, як і хороше вино, не любить стрибків температури. Якщо ви почали зберігати її при температурі +25 °С, то не треба перекладати в холодне місце, а якщо відразу поклали в холодильник, то нехай вона там і зберігається.

Чи мають ефірні олії ТМ «Ароматика» термін придатності?

Термін придатності ефірних олій ТМ «Ароматика» – 3 роки (36 місяців) від дати виготовлення, за винятком цитрусових (апельсинова, лимонна, грейпфрутова й ін.), які слід використовувати протягом 2-х років (24 місяців) з дати виготовлення. Дату виготовлення олії, серію та строк придатності можна знайти на коробці та етикетці олії.

Чи існує ефект звикання до ефірних олій?

Ефірні олії не викликають звикання ні на якому рівні – клітинному, тканинному, органному або системному, оскільки не існує фармакологічної залежності від ароматичних вуглеводнів. Бажання використовувати ту чи іншу ефірну олію регулярно може бути викликано тільки індивідуальними нюховими уподобаннями, адже аромат правильно підібраної олії повинен подобатися і викликати тільки позитивні емоції. Таким чином на відміну від медикаментів терапія натуральними ароматами не викликає звикання і безпечна для здоров'я.

Як визначити чутливість до тієї чи іншої ефірної олії?

Чутливість до ефірної олії можна перевірити за допомогою шкірно-нюхової проби.

Перший етап – проба на шкірі, для цього додайте 1 краплю ефірної олії на ¼ чайної ложки рослинної олії та втирайте в шкіру за вухом, на ліктьовому згині зсередини, на зап'ясті або в області грудей. Якщо протягом 12 годин не з'явилися подразнення, припухлості, набряки (невелике почервоніння і легке печіння допускається) переходимо до другого етапу.

Для другого етапу таку ж суміш нанесіть на фільтрувальний папір і потримайте її до 10 хвилин на відстані 10-15 см від себе. Якщо виникає сильний бронхіальний кашель або задишка, то олію краще замінити. Ознакою алергічної реакції також є нежить, сльозотеча, чхання.

Чи можна використовувати ефірна олія ТМ «Ароматика» у зволожувачі для повітря?

Застосування олій для ароматизації приміщень може бути різними способами, в тому числі й шляхом розпилення через пристрої. Всі ефірні олії «Ароматика» натуральні та легко випаровуються навіть при кімнатній температурі. Однак, все залежить від конкретної моделі зволожувача і від того, чи допускає виробник застосування ефірних олій в пристрої.

Є пристрої, конструкція яких дозволяє додавати кілька крапель улюбленої ефірної олії прямо у відсік з водою. Тоді олії розпорошуються разом з парою, поширюючись по кімнаті та наповнюючи її ароматом. Деякі ароматизатори-зволожувачі мають спеціальний резервуар, в який безпосередньо і заливається аромаолія. Вона випаровується, не вступаючи в контакт з іншими частинами побутового приладу. Але не забувайте, що таку техніку з функцією ароматизації потрібно регулярно мити й дезінфікувати. А якщо в інструкції до техніки прямо не вказано, що додавання ефірної олії допустимо, експериментувати не варто. Зволожувач може засмітитися і відремонтувати його буде вже неможливо.

Таким чином звертайте увагу на такий пункт в характеристиках зволожувача, як можливість використання ефірних олій. Не забувайте, що обов'язково потрібно слідувати інструкції з дозування ефірних олій, зазначену в анотації. Відзначимо, що у ТМ «Ароматика» передбачені спеціальні електричні аромадифузори з функцією зволоження повітря. Вони безпечні, зручні у використанні та мають стильний дизайн.